Albánsko umožní EÚ vyšetriť obvinenia z predaja ľudských orgánov

Tirana 10. mája (TASR) – Albánsky parlament dnes odsúhlasil, že Európska únia môže vyšetrovať obvinenia, že albánski bojovníci počas konfliktu v Kosove v roku 1999 predávali orgány zajatých Srbov.

Obvinenia sa objavili v roku 2010, keď špeciálny spravodajca Rady Európy Dick Marty informoval, že bojovníci Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK) prevážali srbských zajatcov do severného Albánska, kde niektorým odstránili orgány a obchodovali s nimi.

Údajné zločiny sa stali počas konfliktu v Kosove, keď kosovskí albánski povstalci útočili na srbských vojakov, napríklad zo svojich útočísk v Albánsku.

NATO v roku 1999 začalo bombardovanie na zastavenie zverstiev, páchaných srbskými bezpečnostnými silami na etnických albánskych civilistoch v Kosove. Organizácia Spojených národov (OSN) potom prevzala správu nad Kosovom a to v roku 2008 oficiálne vyhlásilo nezávislosť od Srbska.

Všetky politické strany v Albánsku vlani podporili svojich bratov v Kosove a skritizovali Martyho obvinenia ako vykonštruované Srbskom.

Parlament v Albánsku však dnes schválil nezávislé vyšetrovanie Európskej únie. V prospech neho hlasovalo 127 zo 140 zákonodarcov. Podporili ho zástupcovia vládnej Demokratickej strany aj opozičnej Socialistickej strany.

Albánsko neumožnilo srbským prokurátorom vyšetrovanie s tým, že ani tímu OSN sa predtým nepodarilo nájsť dôkazy na podporu obvinení.

Kosovský premiér Hashim Thaci poprel tieto obvinenia. Marty tvrdil, že bojovníci verní Thacimu – jednému z hlavných vodcov UCK – unášali a zabíjali zajatcov a odstraňovali im orgány.

Špeciálna vyšetrovacia komisia EÚ (SITF) uviedla, že hlasovanie jej "umožní samostatne vykonávať vyšetrovaciu činnosť na albánskom území, kde podľa presvedčenia špeciálneho spravodajcu Rady Európy Dicka Martyho došlo k väčšine údajných zločinov".

"Široká politická podpora pre túto iniciatívu je silným vyjadrením oddanosti Albánska voči zodpovednosti a zákonnosti," uviedol hlavný prokurátor komisie EÚ Clint Williamson.

Zdroj: Reuters