Albánsky premiér lobuje za krajinu

Albánsky premiér Sali Berisha včera (14. apríla) osobne doručil do Bruselu odpovede na dotazník Európskej komisie o pripravenosti svojej krajiny na začiatok prístupových rokovaní.

Berisha sa pohybuje v centre politického diania v Albánsku už 20 rokov. Najprv ako prezident, neskôr ako líder opozície a aktuálne premiér. Znovuzvolený do tejto funkcie bol v roku 2009.

Na podujatí v Európskom parlamente Berisha hovoril o pokroku, ktorý Albánsko urobilo v boji proti organizovanému zločinu a poskytol množstvo príkladov tvrdých opatrení na potlačenie zločinnosti a korupcie.

Napríklad štátni úradníci by už nemali jazdiť v služobných autách. Až donedávna používalo 30 000 albánskych štátnych úradníkov služobné autá, čo predstavovalo ročné náklady 19 000 dolárov na limuzíny so šoférmi. Albánsko je jednou z najchudobnejších krajín v Európe.

Po novom má autá so šoférom len 30 najvyššie postavených verejných činniteľov. Korupciu sa podľa premiéra podarilo potlačiť a zahraniční investori sa tešia z jednoduchých procedúr pri zakladaní biznisu pri atraktívnej rovnej dani na úrovni 10 %. Socialistická opozíciu kritizuje za bojkot parlamentu.

Albánci, ktorí sa zúčastnili verejného podujatia v EP ale tvrdia, že premiér ponúkol príliš „ružový“ obraz svojej krajiny. V exkluzívnom rozhovore s EurActiv Berisha tvrdí, že albánska mafia je už vecou minulosti po tom, čo na mnohých miestach západnej Európy došlo k zatýkaniu a do väzby bolo vzatých viac ako 1000 ľudí.

Premiér sa neobáva, že by vlna albánskych žiadateľov o azyl v západnej Európe mala byť prekážkou pre zrušenie vízovej povinnosti pre albánskych občanov pri cestovaní do EÚ. Hovoril tiež o plánoch na výstavbu jadrovej elektrárne, ktorá by mala časté výpadky energií spraviť vecou minulosti.

Kompletný rozhovor vo francúzskom jazyku nájdete na tejto linke.