Albánsky prezident: Prioritou pre nás zostáva európska integrácia

Tirana 11. januára (TASR) – Albánsky prezident Bujar Nishani vyhlásil, že integrácia do Európskej únie zostáva pre jeho krajinu prioritou a Tirana bude pokračovať v reformách a dovedie ich až do tohto cieľa.

"Albánsko si vysoko cení dobré vzťahy s vašimi štátmi a inštitúciami," povedal najvyšší albánsky predstaviteľ v piatok na recepcii pre diplomatický zbor, usporiadanej pri príležitosti osláv konca starého a začiatku nového roka.

Parlamentné voľby, ktoré sa v Albánsku konali vlani 23. júna, označil Nishani za skúšku dospelosti albánskej spoločnosti a politiky. Väčšina, ktorá z týchto volieb vzišla, má podľa prezidenta ambiciózny program reforiem zameraných na to, aby sa albánske štandardy priblížili štandardom európskym, citovala Nishaniho slová tlačová agentúra Sinchua.

Hlavnými prioritami zahraničnej politiky Albánska zostáva naďalej posilňovanie dobrých susedských vzťahov s krajinami v regióne, posilňovanie bezpečnosti a konsolidácia stability, zdôraznila hlava albánskeho štátu.

Minulý mesiac premiér Edi Rama uviedol, že Albánsko sa bude snažiť, aby štatút kandidátskej krajiny Európskej únie získalo už do júna tohto roka.

14 dem