Amerika pomôže Balkánu do EÚ

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/dimples2/3004313679/

Obamov viceprezident Joe Biden strávil na oficiálnej ceste na Balkáne tri dni. Jej cieľom bolo ukázať, že americká zahraničná politika novej administratívy na tento región pamätá ako aj zlepšiť vzťahy so Srbmi. Bidena sprevádzal aj šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana.

„Po prvýkrát v histórii sú dvere pre krajiny tohto regiónu otvorené, aby sa stali integrálnou súčasťou slobodnej Európy. USA vám pomôžu prejsť cez tieto dvere“, cituje agentúra AP úryvok z Bidenovho prejavu v bosnianskom parlamente.

Americká Snemovňa reprezentantov minulý týždeň prijala uznesenie, v ktorom vyzýva Bosnu k dokončeniu ústavnej reformy a volá tiež po menovaní špeciálneho vyslanca USA na Balkáne. Ten by mal spolupracovať s EÚ pri podpore reformy bosnianskych vládnych štruktúr.

Tieto plány vníma s nevôľou najmä Republika srbská, Srbmi obývaná entita federácie Bosny a Hercegoviny, ktorá sa stavia proti posilňovaniu centrálnych inštitúcií.

Zo Sarajeva sa Biden presunul do Belehradu. Hlavným posolstvom USA pomerne protiamericky naladenému Srbsku je uistenie, že otázka Kosova nebude predstavovať prekážku pre zlepšenie vzťahov s USA, ani pre podporu Srbska na jeho ceste k EÚ. Zdôraznil, že USA nemajú v pláne tlačiť na Belehrad, aby uznal nezávislosť Kosova.

Portál Blic online s dovolaním sa na diplomatické zdroje informoval, že stretnutie medzi Bidenom a srbským prezidentom Borisom Tadičom sa nieslo v pozitívnej atmosfére a dokonca sa oproti oficiálnemu programu predlžovalo.

„USA budú naďalej trvať na tom, aby Srbi v Kosove dostali najvyššiu možnú ochranu  a očakáva od Srbska, že bude spolupracovať s EÚ a inými medzinárodnými hráčmi v Kosove. Myslím si, že sa môžeme dohodnúť, že sa nedohodneme, za predpokladu, že máme od seba rozumné očakávania“, povedal Biden podľa Blic online.

Biden si v Belehrade uctil pamiatku zavraždeného srbského reformného premiéra Zorana Djindjica, stretol sa aj s jeho vdovou.

Ako tiež informuje Blic online, Biden mal pri potriasaní si rukou so srbským ministrom zahraničných Vukom Jeremičom povedať: „Takže to ste vy, čo nám robíte problémy. To je preto, že ste z Harvardu. Viem, to lebo ja mám vo Washingtone podobných“.

Predstavitelia nacionalistických strán v srbskom parlamente ostro proti Bidenovej. Jeden z ich ju dokonca označil za „najsmutnejší deň v histórii Srbska“.

Naopak veľkolepé prijate sa Bidenovi dostalo na tretej zastávke – v kosovskej Prištine, ktorú zdobili americké vlajky a postery vyjadrujúce vďaku USA. Biden tu prehlásil, že nezávislé Kosovo je nezváratiteľný stav a jeho delenie je neakceptovateľné. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu udelil Bidenovi štátne vyznamenanie „Zlatý rád slobody“.