A.Merkelová: Ktokoľvek je na čele Portugalska, musí šetriť

Brusel 24. marca (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová pri príchode na dnešný summit Európskej únie zdôraznila, že ktokoľvek bude stáť v čele Portugalska, musí sa naďalej držať úsporných opatrení, aby krajina postupne získala späť dôveru trhov.

"Portugalský premiér Socrates predstavil v marci náročný a ambiciózny plán ekonomickej obnovy. Každý, kto nesie zodpovednosť za Portugalsko dnes, alebo eventuálne zajtra, sa bude musieť hlásiť k cieľom v tomto programe, aby dôvera trhov v krajinu mohla rásť," reagovala na portugalskú situáciu Merkelová.

Portugalský premiér José Sócrates, ktorý v stredu (23.3.) rezignoval na svoju funkciu, napriek tomu reprezentuje na summite svoju krajinu, sa pristavil pri novinároch len krátko a povedal im, že do Bruselu prišiel "s jediným cieľom – obrániť svoju krajinu, euro a spoločný európsky projekt".

Ekonomická budúcnosť krajiny je otázna po tom, ako opozícia rovnako v stredu odmietla Sócratesov úsporný balíček. Okamžite sa objavili špekulácie, že by Lisabon mohol ihneď dnes požiadať o finančnú výpomoc štáty eurozóny cez Európsky fond finančnej stability (EFSF). Výnosy portugalských dlhopisov totiž vyskočili na rekordnú úroveň od vzniku eurozóny a podľa odborníkov sú podmienky, pri ktorých si môže Portugalsko v súčasnosti požičiavať na trhu, pre verejné financie neudržateľné. Viacerí experti odhadujú, že na zažehnanie kritického stavu verejných financií bude potrebovať Portugalsko "výhodnejšiu" pôžičku z eurovalu vo výške 50-80 miliárd eur.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop