Amnesty International kritizuje Cyprus za prístup k utečencom

Brusel 19. júna (TASR) – Cyprus porušuje právo Európskej únie neoprávneným väznením žiadateľov o azyl. Uviedla to dnes organizácia pre ľudské práva Amnesty International (AI) – dva týždne pred tým, ako Cyprus prevezme rotujúce predsedníctvo EÚ.

Podľa správy AI "stovky mužov a žien, ktorí každoročne utekajú na Cyprus v hľadaní útočiska a azylu pred vojnou, perzekúciou a chudobou, úrady krajiny zadržiavajú porušujúc tak jej medzinárodné záväzky".

"Bežne ich zbavia slobody na mesiace alebo roky, nie pretože sa dopustili nejakého zločinu, ale jednoducho preto, aby dosiahli ich deportáciu, aj v prípadoch, kde je to neprípustné," uviedol Nicolas Beger z európskej kancelárie AI.

Cyprus podľa zdrojov agentúry DPA odmietne obvinenia ako "nepodložené" s tým, že krajina dodržiava právo, používa väzbu pre migrantov len ako "poslednú možnosť" a pracuje na zlepšení situácie.

Amnesty vo svojej správe nazvanej Trest bez zločinu: väznenie migrantov a žiadateľov o azyl na Cypre uvádza, že cyperské úrady odmietli prepustiť migrantov, aj keď to nariadil Najvyšší súd.

Zadržaní pritom podľa AI nemajú zaistení adekvátny prístup k lekárskej a právnej pomoci. Organizácia uviedla, že v polovici júna skúmala podmienky vo väzeniach v Nikózii a Lakatamii.

3 hol cve