Amnesty International kritizuje EÚ, že sa mení na pevnosť pred imigrantmi

Brusel 9. júla (TASR) – Európska únia sa mení v „pevnosť“, ktorá ohrozuje životy prisťahovalcov utekajúcich z oblastí ozbrojených konfliktov, uviedla dnes organizácia Amnesty International (AI).

Podľa údajov tejto ľudskoprávnej inštitúcie zahynulo pri morských brehoch alebo na území EÚ za posledných 15 rokov okolo 23.000 utečencov.

Amnesty International vo svojej správe upozornila, že politika EÚ v oblasti prisťahovalectva a postupy pri hraničných kontrolách bránia utečencom požiadať o azyl v Európe a v konečnom dôsledku ohrozujú životy osôb, ktoré v snahe dostať sa do priestoru EÚ podnikajú čoraz nebezpečnejšie výpravy.

Nelegálni utečenci musia čeliť sprísneným pozemným hraničným kontrolám a aj preto čoraz častejšie volia nebezpečnú cestu po mori, hlavne do Grécka a Talianska. Podobné výpravy si podľa AI každý rok vyžiadajú stovky obetí.

„V prvom polroku 2014 prišlo vo vodách Stredozemného mora o život vyše 200 ľudí. Stovky ďalších sú nezvestné a je možné, že tiež zahynuli,“ upozorňuje správa Amnesty. Podľa odhadov tejto organizácie od roku 2000 prišlo o život na púti do Európy najmenej 23.000 ľudí.

Zodpovednosť za smrť tých, ktorí sa snažia dostať do Európy, je podľa AI kolektívnou záležitosťou krajín EÚ. Organizácia vyzvala členské štáty únie, aby nasledovali príklad Talianska, ktoré po dráme pri ostrove Lampedusa začiatkom októbra 2013 začalo s programom námorných záchranných operácií pod názvom Mare Nostrum. Talianske zdroje uvádzajú, že od októbra dodnes zachránili na mori vyše 73.000 osôb.

Podľa Amnesty International asi polovica ľudí, ktorí sa snažia dostať do EÚ, utekajú pred ozbrojenými konfliktami v krajinách, ako je Sýria, Afganistan, Eritrea a Somálsko.

AI uvádza, že krajiny EÚ v rokoch 2007-13 minuli viac než 1,8 miliardy eur na vonkajšiu ochranu svojich hraníc, ale len 700 miliónov eur na zlepšenie situácie žiadateľov o azyl a utečencov, ktorí sa už dostali na územie únie.

EÚ sa snaží spolupracovať s krajinami, odkiaľ prúdi najvyšší počet utečencov – s Líbyou, Marokom či Turecko. Únia vyčleňuje nemalé finančné prostriedky na vytvorenie akejsi nárazníkovej zóny, ktorá má udržať migrantov a azylantov pred hranicami Európy. Takáto taktika podľa Amnesty pomáha európskym krajinám „zatvárať oči“ pred porušovaním ľudských práv v zahraničí.

Kritika AI sa týka aj praktík, ktoré niektoré členské štáty EÚ používajú na rýchle odmietanie utečencov a odmietajú ich právo na azyl. Organizácia tvrdí, že najčastejšie sa to deje v prípade imigrantov prichádzajúcich do Bulharska a Grécka.

Ďalšie vlna kritiky Amnesty zasiahla Španielsko, ktoré vo februári tohto roku tvrdo zasiahlo proti utečencom v africkej enkláve Ceuta. Pri potýčkach medzi políciou a utečencami zahynulo 14 osôb – a 23 utečencov, ktorí sa doplavili na breh, bolo okamžite vrátených na marocké pobrežie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem