Dolár v očiach investorov predstavuje stabilnejší prístav ako euro

Bratislava 14. júla (TASR) – K oslabovaniu eura, ale aj mien susedných štátov Slovenska vedie popri ekonomickej nestabilite niektorých členských krajín Európskej únie (EÚ) aj fakt, že dolár v očiach investorov predstavuje bezpečnejší prístav ako mena EÚ. Oslabenie eura však nemusí byť nevyhnutne na škodu.

"Pre krajiny, ktoré používajú dolár, sa stáva dovoz z Európy lacnejší, a teda atraktívnejší. Ale silnejší dolár môže napríklad niektorým Slovákom predražiť nakupovanie z amerických internetových obchodov alebo dovolenkovanie v krajinách, ktoré používajú dolár," spresnila analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Nestabilný kurz eura podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka na jednej strane síce zdražuje importy pre Európanov, na strane druhej však zlepšuje pozíciu európskych podnikov, ktorých konkurencieschopnosť sa v porovnaní s americkými firmami zlepšuje.

Slovensko obchoduje najmä s Nemeckom, Českom, Francúzskom a Talianskom, a teda až na Česko oslabenie eura nemá pre Slovensko až taký výrazný efekt posilnenia konkurencieschopnosti v zahraničí. "Vo všeobecností je však slabšie euro pre ostatných vývozcov silným pozitívom," uzavrel analytik UniCredit Bank Slovakia Dávid Dereník.

mag zll