Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny je vyššia než jej prežitia

Obavy o budúcnosť eura sa však v posledných týždňoch oslabili. Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet vo štvrtok (8. 7.) zaútočil na "europesimistov" a kurz spoločnej európskej meny sa pohybuje výrazne nad úrovňami zo začiatku júna.

Ekonómovia poradenskej firmy Capital Economics však tvrdia, že existuje väčšia pravdepodobnosť rozpadu eurozóny ako jej zachovania. "Prišli sme k záveru, že šance sa obrátili proti prežitiu eurozóny v jej dnešnej podobe," napísala Capital Economics v analýze svojim klientom. Spoločnosť znepokojuje predovšetkým zadlženosť regiónu, nízka konkurencieschopnosť a štrukturálna slabosť ekonomiky rovnako ako obavy trhov z dlhovej krízy a pokračujúca krehkosť oživenia svetovej ekonomiky.

"Výrazná zmena, ktorá postihne euro, môže mať formu vystúpenia jednej krajiny, s najväčšou pravdepodobnosťou Grécka, ktoré sa rozhodne alebo bude vyzvané, aby odišlo, alebo viacerých krajín, alebo vystúpenia Nemecka, alebo rozštiepenia na severné a južné euro," tvrdí hlavný ekonóm firmy Julian Jessop. Dodal, že šance realizácie jedného z týchto scenárov vzrástli o 50 %.

"Načasovanie je neisté," uviedol Jessop. "Existujú dobré dôvody, prečo takáto drastická zmena nepríde hneď." Podľa Jessopa tlak vzrastie v priebehu dvoch až troch rokov do takej miery, že eurozóna sa rozpadne. Nevylučuje však, že sa to stane skôr.

Informovala o tom CNBC.

12 lom gl