Rozpad eurozóny by umožnil jej členom vyhnúť sa rokom stagnácie

New York/Londýn 11. júla (TASR) – Rozpad eurozóny by 16 krajinám, ktoré sú jej členmi, umožnil vyhnúť sa rokom hospodárskej stagnácie, keďže slabším členom by zvýšil konkurencieschopnosť a v Nemecku zasa domáci dopyt. Uviedli to v najnovšej správe analytici britskej poradenskej firmy Capital Economics.

"Hroziaci rozpad eurozóny, ktorý mnohí považujú za potenciálnu katastrofu, v skutočnosti vytvorí priestor na obnovenie hospodárskeho rastu, a to ako v prípade slabších členov bloku, tak aj eurozóny ako celku," uviedli analytici.

Grécka dlhová kríza viedla k poklesu hodnoty eura a prinútila vlády juhoeurópskych, ale aj ďalších ekonomík prijať nepríjemné úsporné opatrenia na zníženie rozpočtových deficitov. To ale na druhej strane zhoršilo výhľad očakávaného oživenia ekonomiky z najhoršej recesie za posledných 60 rokov.

V rámci eurozóny budú slabšie ekonomiky čeliť "rokom hospodárskych problémov," pretože nie sú schopné konkurovať silnému Nemecku s obmedzeným domácim dopytom, no vysokým exportom. Taliansko, Španielsko, Írsko, Grécko či Portugalsko by v prípade návratu k svojim pôvodným menám túto konkurenčnú priepasť rýchlo dohnali, keďže národné meny by devalvovali a umožnili zvýšenie vývozu, uviedli analytici.

Ukončenie pôsobenia eura by však pomohlo aj samotnému Nemecku, nakoľko navrátená nemecká marka by svoj kurz posilnila a umožnila vláde zvýšiť domáci dopyt. To by podporilo hospodársky rast a tvorbu pracovných miest a zvýšila by sa životná úroveň. Tento vývoj by zároveň zvýšil dovoz z lacnejších krajín a dopomohol k vyrovnávaniu rozdielov v rámci európskej ekonomiky.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 dan pop