AP: Začatie rokovaní EÚ-USA o voľnom obchode asi narazilo na prekážku

Washington 13. júna (TASR) – Jeden z veľkých cieľov nadchádzajúcej cesty amerického prezidenta Baracka Obamu do Európy môžu ohroziť výhrady Francúzska, ktoré by mohli oddialiť začatie rokovaní Európskej únie a USA o všeobecnej dohode o voľnom obchode, napísala dnes agentúra Associated Press (AP).

Navrhované Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo vyvolalo veľké očakávania, že podporí rast ekonomiky a zamestnanosti zrušením ciel a ďalších bariér, ktoré už dlho sužujú vzájomné hospodárske vzťahy.

Dohoda predstavuje ostrý odklon od dlhých rokov handrkovania sa EÚ a USA o obchode. Avšak požiadavka Francúzska, ktoré má podporu niektorých menších členských krajín EÚ, aby bol z dohody vylúčený európsky filmový, rozhlasový a televízny priemysel, pretože sa obáva vplyvu Hollywoodu na európsku kultúru, vyvolala znova nárast napätia, zdôraznila AP.

USA trvajú na tom, že kým sa rokovania vôbec začnú, nemožno z nich vopred nič vyňať, napísala.

Francúzsko ako veľká ekonomika môže zablokovať mandát EÚ, ktorý by dal zelenú začatiu rokovaní, pretože by bolo nerozumné, aby EÚ vstúpila do svojich najambicióznejších obchodných rokovaní rozdelená. Táto hrozba spoločne so sporom o rozsiahle americké programy tajného sledovania ochladili atmosféru pred Obamovou návštevou Európy, dodala AP.

Niektorí členovia Európskeho parlamentu v stredu požadovali, aby bola vo vzájomných obchodných rokovaniach ochrana dát prvoradá po tom, ako vyšlo najavo americké špehovanie.

"Ak sa Európania nedokážu dohodnúť na začatí rokovania, keď bude prezident v Európe, vážne neviem, kedy sa tieto rokovania začnú," uviedol viceprezident americkej obchodnej komory pre Európu Peter Chase. Komora dohodu EÚ-USA o voľnom obchode podporila a predpovedá, že bude veľkým prínosom pre americké spoločnosti.

Všetko sa zdalo byť pripravené na oznámenie začatia rokovaní počas Obamovej návštevy Európy. USA a Británia vyjadrili želanie oznámiť to na summite G8 v Severnom Írsku na budúci týždeň (17.-18. júna), pričom sa očakávalo, že by sa rokovania rozbehli na začiatku júla.

V pondelok, keď sa začína summit G8, vyprší 90-dňová lehota na vyjadrenie amerického Kongresu k cieľom rokovaní a ministri obchodu EÚ by mali hlasovať tento piatok o rokovacom mandáte Európskej komisie.

Prekvapivo najväčšou prekážkou sa ukázala byť požadovaná kultúrna výnimka, ktorá by umožnila vládam podporovať a chrániť vlastný filmový, rozhlasový a televízny priemysel.

Krajiny EÚ majú prísne kvóty na to, koľko európskeho obsahu musí byť v televízii a rozhlase. Snahou je obmedziť vplyv Hollywoodu a anglosaskej kultúry na ich verejnosť, napísala AP. A hoci je Francúzsko veľkou ekonomikou, trvá na tejto kultúrnej výnimke a má v tom podporu niektorých ďalších menších členských krajín EÚ, zdôraznila Associated Press.

2 žab gon