Arbitrážna dohoda s Chorvátskom ide v Slovinsku do referenda

Urovnanie sporu je podmienkou chorvátskeho členstva v Európskej únii. Ešte počas francúzskeho predsedníctva v roku 2008, kedy Slovinsko blokovalo otvorenie deviatich z desiatich negociačných kapitol s Chorvátskom sa zdalo, že uspokojivé riešenie je v nedohľadne.

Významný impulz pre zlepšenie vzájomných vzťahov priniesol až nástup novej chorvátskej premiérky Jadranky Kosorovej, ktorá sa so slovinským premiérom Borutom Pahorom dohodla na možnosti urovnať konflikt prostredníctvom arbitráže.

Dohoda bola oboma politikmi podpísaná v novembri minulého roku a neskôr ratifikovaná chorvátskym aj slovinským parlamentom. V Slovinsku jej obsah skúmal aj ústavný súd.

Nejednotnosť na slovinskej politickej scéne

Slovinský zákonodarný zbor na začiatku tohto týždňa spojil osud dohdody s výsledkami referenda, ktoré sa bude konať 6. júna.

V prípade, že v ľudovom hlasovaní slovinskí občania dohodu zamietnu, dokument skončí opäť na stole poslancov a senátorov (slovinský parlament je na rozdiel od chorvátskeho dvojkomorový) a tí ju budú znovu posudzovať.

Chorvátska agentúra HINA priniesla vyjadrenie predsedu slovinskej vlády Pahora, ktorý uviedol, že pokiaľ sa tak naozaj stane, bude to obrovskou chybou. Podľa premiéra dohoda predstavuje riešenie, ktoré ide ruka v ruke s národnými záujmami Slovinska.

S tým sa nestotožňuje opozícia zložená z pravicových a stredopravých strán, ktorá tvrdí, že dohoda neveští nič dobré, pretože Slovinsko definitívne stratí priamy prístup k medzinárodným vodám. V prípade, že voliči zmietnu dohdou zo stola, opozičné strany avizovali, že budú požadovať rezignáciu Pahorovho kabinetu.

Chorvátsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2003 a o rok neskôr získalo štatút kandidátskej krajiny. V roku 2005 začali prístupové rozhovory, ktoré ale popri hraničnom spore so susedným Slovinskom zabrzdili aj problémy so spoluprácou s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.