Argentínska prezidentka chce s novým britským premiérom rokovať o Falklandách

Madrid 18. mája (TASR) – Argentínska prezidentka Cristina Fernandézová vyzvala dnes nového britského premiéra Davida Camerona, aby znovu otvoril rokovania o zvrchovanosti Falklandských ostrovov, o ktoré Buenos Aires a Londýn vedú spor. Informovala o tom agentúra Reuters.

Argentína, ktorá podnikla inváziu na Falklandy v roku 1982, si robí nárok na ostrovy v južnom Atlantiku, odkedy tam Briti v 19. storočí ustanovili svoju vládu.

Po dvoch mesiacoch trvajúcej vojne sa argentínske jednotky museli stiahnuť, ale juhoamerická krajina si neprestala robiť nárok na toto územie. Zároveň nesúhlasí s prieskumami britských spoločností hľadajúcich náleziská ropy.

"V mene mojej krajiny a pozdravujúc nového britského premiéra by som chcela navrhnúť, aby sme obnovili rokovania a zvrchovanosti Falklandských ostrovov," uviedla Fernandézová na summite EÚ-Latinská Amerika v Madride.

"Nepochybujeme o našej zvrchovanosti nad Falklandskými ostrovmi. Nemôžu sa uskutočniť rokovania, kým si to nebudú žiadať obyvatelia Falklandských ostrovov," uviedlo britské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na vyhlásenie argentínskej prezidentky.

David Cameron sa stal novým britským premiérom minulý týždeň po tom, ako jeho Konzervatívna strana vytvorila po nerozhodnom výsledku volieb koaličnú vládu s menšou Liberálnodemokratickou stranou.

1 cve hy