Ashtonová a Füle: EÚ víta výzvu lídra PKK na pokoj zbraní v Turecku

Brusel 22. marca (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a komisár EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle v dnes vydanom spoločnom stanovisku privítali výzvu väzneného kurdského vodcu Abdullaha Öcalana na zastavenie nepriateľských akcií voči Turecku.

Uväznený kurdský vodca vo štvrtok vyzval kurdských bojovníkov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorí už od začiatku 80. rokov bojujú za nezávislosť alebo väčšiu autonómiu kurdských území v Turecku, aby v rámci mierového procesu zastavili nepriateľské akcie a stiahli sa z tureckého územia.

"Vítame výzvu pre PKK, aby zložili zbrane a stiahli sa za hranice Turecka, a tiež pozitívne reakcie na túto výzvu. Ide o ďalší významný krok v rámci prebiehajúco procesu zameraného na ukončenie dlhoročného konfliktu, ktorý si vyžiadal už priveľa obetí. Tešíme sa na konkrétne uplatnenie tejto výzvy," uviedli Ashtonová a Füle v mene Európskej komisie.

Öcalanova výzva je výrazom doposiaľ najväčšej nádeje na ukončenie konfliktu, v ktorom prišlo o život už okolo 40.000 ľudí. Ashtonová a Füle pripomenuli, že EÚ opakovane podporovala obe strany konfliktu, aby sa snažili o dosiahnutie mieru a prosperity pre všetkých občanov Turecka.

Obaja predstavitelia EÚ uviedli, že únia bude plne podporovať mierový proces medzi Tureckom a kurdskou menšinou. EÚ je pripravená pomôcť najmä prostredníctvom nástroja predvstupovej pomoci.

Öcalanovu zakázanú Stranu kurdských pracujúcich považujú Turecko, EÚ a USA za teroristickú organizáciu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem