Ashtonová a Füle odsúdili zatýkanie ľudskoprávnych aktivistov v Azerbajdžane

Brusel 6. augusta (TASR) – Šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová a eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle dnes v otvorenom liste odsúdili zatknutie azerbajdžanského aktivistu za ľudské práva Rasula Džafarova.

„So znepokojením berieme na vedomie, že v Azerbajdžane bol zatknutý ďalší prominentný obhajca ľudských práv, Rasul Džafarov. Obvinenia proti nemu sa vzťahujú na jeho prácu v oblasti ľudských práv pre mimovládnu organizáciu Human Rights Club a zdajú sa byť priamo spojené s nedávnymi zmenami v legislatíve Azerbajdžanu, zahŕňajúcimi mimovládne organizácie,“ uviedli Ashtonová a Füle v spoločnom vyhlásení.

Obaja predstavitelia Európskej komisie zdôraznili, že exekutíva EÚ výhrady voči príslušným legislatívnym zmenám v Azerbajdžane vyjadrila vo vyhlásení z 12. februára 2014.

Ashtonová a Füle zároveň pripomenuli, že k zatknutiu Ďžafarova došlo len niekoľko dní po minulotýždňovom (30.7) zadržaní prominentnej aktivistky za ľudské práva a riaditeľky úradmi neuznaného Inštitútu pre mier a demokraciu Leyly Yunusovej. Jej muža, Arifa Yunusa, úrady zadržali v Baku v utorok a odsúdili na trojmesačné väzenie.

Podľa vyjadrenia oboch predstaviteľov Európskej komisie séria zatknutí v Azerbajdžane budí dojem, že vládne orgány systematicky obmedzujú priestor pre verejnú diskusiu a rozvoj občianskej spoločnosti v tejto krajine.

„Vyzývame orgány v Azerbajdžane, aby dodržiavali normy Rady Európy, ktorej členom je aj táto krajina. Ďalej žiadame, aby prehodnotili svoju politiku voči nezávislej občianskej spoločnosti s cieľom uľahčiť otvorený a široký národný dialóg v súlade s medzinárodnými normami,“ uvádza sa dokumente zverejnenom v mene Ashtonovej a Füleho.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem