Ashtonová a iránsky šéf diplomacie sa stretli v New Yorku, Irán prepustil väzňov

New York/Teherán 23. septembra (TASR) – Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Catherine Ashtonová, dnes po stretnutí s iránskym ministrom zahraničných vecí Džavádom Zarífom v sídle OSN v New Yorku povedala, že Zaríf sa neskôr tento týždeň zíde s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN a Nemeckom na rokovaniach o iránskom jadrovom programe.

Oznámila to agentúra Reuters.

Ashtonová, ktorá vedie rokovania s Iránom v mene stálych členov BR OSN a Nemecka, sa dnes stretla so Zarífom vôbec po prvý raz.

"Mali sme dobrú a konštruktívnu debatu," povedala Ashtonová reportérom po schôdzke, ktorá sa uskutočnila pred tohtotýždňovým zasadnutím Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Na jeho zasadnutie už z Iránu odcestoval nový iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý deň pred cestou vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na rozhovory o svojom spornom jadrovom programe so Západom.

Niekoľko hodín po Rúháního odchode Teherán dnes oznámil, že prepustil na slobodu 80 politických väzňov, informovala agentúra Associated Press. Označila to za diplomatickú podporu prezidentovi a ústretové gesto Iránu voči Západu.

1 2 3 žab