Ashtonová a Jagland: Trest smrti je zbytočný, Bielorusko by ho malo zrušiť

Štrasburg 10. októbra (TASR) – Generálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjörn Jagland a šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes v spoločnom vyhlásení ocenili význam Európskeho a Svetového dňa proti trestu smrti, ktorý medzinárodná spoločnosť oslavuje 10. októbra.

Obaja politici zdôraznili, že Rada Európy a Európska únia potvrdzujú svoj silný odpor k používaniu trestu smrti a obe inštitúcie budú kedykoľvek a kdekoľvek upozorňovať na neľudskú a krutú povahu tohto zbytočné trestu.

"Aj keď sme povzbudení rastúcim príklonom krajín sveta k zrušeniu trestu smrti, obnovenie popráv a porušovanie desaťročia platného moratória v rôznych častiach sveta naznačilo potrebu pokračovať v našej dlhodobej kampani proti trestu smrti v Európe a po celom svete," uviedli Ashtonová a Jagland v spoločnom vyhlásení.

Na základe skutočnosti, že žiadna poprava sa nekonala na ich území za posledných 15 rokov, EÚ a Rada Európy majú spoločný cieľ -dosiahnuť zrušenie hrdelného trestu aj za svojimi hranicami.

"V tejto súvislosti žiadame všetky európske štáty, ktoré doteraz nezrušili trest smrti, aby tak urobili ratifikáciou príslušných protokolov k Európskemu dohovoru o ľudských právach," uvádza sa v dokumente oboch politikov.

Ashtonová a Jagland v tejto súvislosti uviedli, že EÚ a Rada Európy ľutujú, že používanie trestu smrti je stále platné v Bielorusku, ktoré je jedinou európskou krajinou, kde sa ešte vykonávajú hrdelné tresty. Obaja vyzvali bieloruské úrady, aby preskúmali všetky možnosti na zavedenie moratória na popravy, čo by bol prvý krok k celkovému zrušeniu tohto trestu.

V podobnom duchu dnes vystúpil aj predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Jean-Claude Mignon, ktorý v ostrej kritike na adresu USA a Japonska uviedol, že počet popráv v Spojených štátoch zostáva stále vysoký a v Japonsku ich počet začal narastať. To je podľa neho v ostrom kontraste so situáciou na globálnej úrovni, keď stále viac a viac štátov sa zapája do procesu rušenia trestu smrti.

"Idete proti prúdu dejín," uviedol Mignon na adresu USA a Japonska.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem