Ashtonová: Annan opustil svoju funkciu aj pre pocit bezmocnosti

Brusel 2. augusta (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyjadrila dnes večer hlboké poľutovanie nad správou o rezignácii osobitného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Kofiho Annana zo svojej funkcie.

"Od začiatku jeho misie som podporovala neúnavnú snahu Kofiho Annana nájsť mierové riešenie pre krízu v Sýrii," uviedla Ashtonová v stanovisku pre médiá.

Podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ dodala, že s Annanom mala hlbokú a blízku spoluprácu. V mene EÚ sa mu poďakovala za vyvinuté úsilie, energiu a osobné nasadenie v jeho náročnom a nebezpečnom poslaní.

Ashtonová zároveň pripomenula, že EÚ aj naďalej podporuje snahy OSN a LAŠ a je za čo najrýchlejšie nájdenie náhrady za Annana. Šesťbodový Annanov mierový plán je podľa nej aj naďalej najväčšou nádejou pre obyvateľov Sýrie. Ďalšia eskalácia súčasného konfliktu povedie iba k ďalším zbytočným obetiam na životoch, utrpeniu Sýrčanov a destabilizácii celého regiónu.

"Rezignácia Kofiho Annana je jasným dôkazom jeho bezmocnosti kvôli tomu, že Bezpečnostná rada OSN nebola schopná dohodnúť sa na spoločnej rezolúcii," uviedla Ashtonová.