Čína je už ochotná diskutovať o cielených sankciách proti Iránu

Peking 30. apríla (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová dnes vyhlásila, že Čína je ochotná diskutovať o cielených sankciách proti Iránu, ak tieto môžu prispieť k zabrzdeniu alebo aj úplnému zastaveniu jadrového programu Teheránu.

Ashtonová rokovala v Pekingu s čínskym premiérom Wen Ťia-paom a dospela k záveru, že stanovisko Pekingu k iránskej otázke sa za uplynulých niekoľko týždňov zmenilo: Čína predtým len principiálne súhlasila s potrebou diskutovania o nových sankciách proti Teheránu, kým v súčasnosti už pripúšťa, že by cielené sankcie proti Iránu mohli byť prospešné.

"V relácii Iránu sme nediskutovali o tom, či alebo nie. Hovorili sme o tom, aké sankcie proti Teheránu by mohli byť prospešné," povedala pred novinármi vysoká predstaviteľka EÚ.

Wen Ťia-pao sa v rozhovore s Ashtonovou chcel uistiť predovšetkým o tom, že plánované nové sankcie medzinárodného spoločenstva nebudú mať negatívny dopad na každodenný život širokých vrstiev iránskeho obyvateľstva.

Informovala agentúra AP.

2 ko dem