Ashtonová dnes navštívi Kyjev; USA a EÚ chystajú finančnú ponuku pre Ukrajinu

Brusel 4. februára (TASR) – Šéfku diplomacie EÚ Catherine Ashtonovú očakávajú dnes v Kyjeve v rámci jej nového pokusu ukončiť vyhrotenú politickú krízu na Ukrajine. Novou možnosťou je aj spoločná finančná pomoc zo strany EÚ a Spojených štátov.

Spojené štáty v pondelok potvrdili, že s EÚ rokovali o možnej finančnej pomoci, ktorej úroveň zatiaľ nebola skonkretizovaná a že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ktorý sa v pondelok vrátil z štvordňového pobytu v nemocnici do úradu, sa k tejto otázke nevyjadril.

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jennifer Psakiová uviedla, že hypotetická americká a európska podpora pre Kyjev by sa mohla stať skutočnosťou po "vytvorení úradníckej vlády" a po tom, keď sa Ukrajina rozhodne pokračovať cestou ekonomickej obnovy za pomoci Medzinárodného menového fondu (MMF).

Tlačový úrad vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku v pondelok uviedol, že je nevyhnutné, aby sa Ukrajina zaviazala ísť cestou reforiem a aby došlo k zastaveniu násilností.

Ashtonová v rozhovore pre denník The Wall Street Journal priznala, že "plán pre Ukrajinu" by sa zameral na rôzne sektory ekonomiky so snahou zlepšiť súčasný stav vecí. Ashtonová nechcela prezradiť detaily spoločnej pomoci pre Kyjev, naznačila iba, že táto suma by nemusela byť "skromná."

Ukrajinské úrady na možnú ponuku zo strany EÚ a USA zatiaľ nereagovali a šéf ukrajinskej diplomacie Leonid Kožara vyhlásil, že nikto s ním o tejto téme nehovoril.

Prípadná finančná pomoc pre Ukrajinu by musela byť natoľko zaujímavá, aby zatienila ponuku Moskvy. Po tom, ako vlani v novembri ukrajinská vláda zmrazila podpis asociačnej dohody a dohody a o voľnom obchode s EÚ, Rusko poskytlo Kyjevu pôžičku vo výške 15 miliárd dolárov a 30-percentné zníženie cien zemného plynu.

EÚ v novembri navrhovala Ukrajine poskytnutie finančnej pomoci vo výške 610 miliónov eur výmenou za prísne reformy pod dohľadom MMF, čo ukrajinská administratíva odmietla.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem