Ashtonová: Dvere Európskej únie zostávajú pre Ukrajinu otvorené

Brusel/Vilnius 29. novembra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes vo Vilniuse uviedla, že "dvere Európskej únie zostávajú pre Ukrajinu otvorené." Ukrajina mala počas dvojdňového summitu Východného partnerstva v litovskej metropole podpísať asociačnú dohodu s EÚ, k čomu však nedošlo.

"Len Ukrajina môže rozhodnúť, čo chce robiť. Ale hovorím, že dvere EÚ zostávajú otvorené, pretože sa domnievame, že je to dôležité tak pre nich, ako aj pre nás," uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Ashtonová dodala, že EÚ dúfa, že rokovania s Ukrajinou ohľadom európskej integrácie bývalej sovietskej republiky zaznamenajú potrebný pokrok a nakoniec sa asociačnú dohodu podpísať podarí.

Po zmene názoru vlády v Kyjeve tak dnes Moldavsko a Gruzínsko ako jediné štáty skupiny Východného partnerstva parafovali asociačnú dohodu, ako aj dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou. Podpis dohôd s oboma štátmi by sa mal uskutočni v priebehu budúceho roka.

Ďalší z členov Východného partnerstva, Azerbajdžan, ktorý sa nesnaží o bližšiu integráciu s EÚ, dnes vo Vilniuse podpísal dohodu o zjednodušení vízového styku s Európskou úniou.

Podľa politických pozorovateľov by Kyjev a Brusel mohli podpísať asociačnú dohodu na summite EÚ-Ukrajina, ktorý je naplánovaný na obdobie február až marec 2014. Tieto informácie zatiaľ diplomatické zdroje EÚ nepotvrdili.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem