Ashtonová: Európska únia sa musí zjednotiť v zahraničnej politike

Štrasburg 10. marca (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová dnes uviedla, že únia sa musí v zahraničnopolitickej oblasti zjednotiť, inak ju krajiny ako Čína a India zatlačia do ústrania.

Ashtonová pri predstavení svojho programu na budúcich päť rokov počas vystúpenia v Európskom parlamente povedala, že EÚ stráca vplyv a jej postavenie svetovej veľmoci sa oslabuje.

Podiel Európy na svetovej populácii klesol zo štvrtiny spred storočia na súčasných sedem percent, pričom jej podiel na svetovej produkcii sa od druhej svetovej vojny znížil z 28 percent na 21 percent, čím zaostáva za ázijskými veľmocami, uviedla.

"Hospodárstva Číny, Indie a ďalších krajín sa ženú vpred desaťpercentným rastom ročne. Hospodárska váha sa mení na politický vplyv a sebavedomie," vyhlásila Ashtonová. "Cítiť do všade od rokovaní o klimatických zmenách a o Iráne po veľké energetické dohody v Afrike alebo strednej Ázii. Ak sa dáme dokopy, môžeme ochrániť naše záujmy. Ak nie, iní budú rozhodovať za nás."

Ashtonová, bývalá komisárka EÚ pre obchod, bola prekvapivou voľbou pre obsadenie nového postu šéfky zahraničnej politiky únie. Od nástupu v decembri zápasí s kritikmi, má len malé skúsenosti s diplomaciou a nikdy nezastávala volený úrad, konštatovala agentúra Reuters. Pred poslancami EP Ashtonová však signalizovala, že v zahraničnej politike bude pragmatická a úzko ju bude spájať s obchodom a financiami.

Za zahraničnopolitické priority únie označila zachovanie blízkych vzťahov s USA, no tiež silnú susedskú politiku. V tejto oblasti podľa nej musí únia dokázať, že dokáže podporou reforiem v susediacich krajinách dosiahnuť ich väčšiu stabilitu.

EÚ, ktorá reprezentuje 27 krajín a vyše 500 miliónov obyvateľov, by podľa Ashtonovej mala tiež stavať na spojenectve s NATO a OSN. Komisárka okrem toho zdôraznila dôležitosť Blízkeho východu, kam pocestuje budúci týždeň, i rozvoja a bezpečnosti v Afrike, predovšetkým Somálsku.

"Naša širšia medzinárodná dôveryhodnosť závisí na tom, či dáme do poriadku naše susedstvo," vyhlásila Ashtonová v súvislosti s politikou EÚ na Balkáne a v bývalých sovietskych republikách.

"Na ochranu našich záujmov a podporu našich hodnôt sa musíme angažovať v zahraničí," dodala s tým, že mnohé chudobnejšie štáty si želajú väčšiu európsku angažovanosť, EÚ však v tomto smere nerobí dosť.

Zdroj: Reuters, DPA

1 3 gon bar