Ashtonová: Masový rozsudok srmti v Egypte je porušením medzinárodného práva

Brusel 30. apríla (TASR) – Odsúdenie 683 osôb na smrť, o ktorom rozhodli egyptské súdy, je porušením medzinárodného práva. Uviedla to v utorok šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zároveň vyzvala Káhiru, aby zabezpečila právo obžalovaných na spravodlivé súdne konanie.

Egyptský súd v pondelok odsúdil vodcu zakázaného hnutia Moslimské bratstvo a 682 jeho priaznivcov na smrť. Ide o snahu sprísniť zákroky proti tomuto opozičnému hnutiu, ktoré by mohlo vyvolať nové mohutné protesty a politické násilie pred májovými prezidentskými voľbami.

Obžalovaní boli obvinení zo závažných trestných činov vrátane podnecovania násilia po vojenskom zvrhnutí demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího. K tomu došlo vlani v júli po masových protestoch obyvateľstva proti spôsobu jeho vládnutia.

"Takéto masové súdy sú jednoznačne v rozpore s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv," uviedla Ashtonová vo vyhlásení pre médiá. A upozornila, že presné obvinenia proti obžalovaným zostávajú nejasné, súdnemu konaniu chýbali tie najzákladnejšie štandardy riadneho procesu.

EÚ je podľa Ashtonovej znepokojená postojom Egypta ohľadom nedodržiavania svojich medzinárodných záväzkov v oblasti ľudských práv a rovnako a spochybňuje úprimnosť egyptského prechodu k demokracii.

"EÚ vyzýva egyptské orgány, aby okamžite zvrátili trend, ktorý ohrozuje vyhliadky na prekonanie rozporov vnútri spoločnosti a na zabezpečenie pokroku pre skutočne demokratický, stabilný a prosperujúci Egypta," povedala Ashtonová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl