Ashtonová: Mediálny zákon nepoškodí predsedníctvo Maďarska v EÚ

Budapešť 7. januára (TASR) – Pretrvávajúci rozruch okolo nového maďarského mediálneho zákona nepoškodí šesťmesačné predsedníctvo Maďarska v Európskej únii. Vyhlásila to dnes pred novinármi v Budapešti po rozhovoroch s maďarským ministrom zahraničných vecí Janosom Martonyim šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová.

Rotujúce predsedníctvo EÚ poskytuje každému členskému štátu príležitosť určiť svoju agendu v takých oblastiach ako spravodlivosť a ekonomika. Prvé predsedníctvo Maďarska však zatienil spor okolo mediálneho zákona.

Keď sa Ashtonovej spýtali na jej názor na vyjadrenia odsudzujúce Maďarsko za jeho nový zákon, politička zaujala odmietavý postoj.

"Nereagujem na vyjadrenia, ktoré sú len pokusmi podkopať to, čo je pre Maďarsko dôležitou úlohou," odpovedala Ashtonová.

"Pokiaľ ide o mňa, máme silný vzťah," dodala šéfka európskej zahraničnej politiky.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes bude rokovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Naznačil, že sa budú týkať aj maďarského mediálneho zákona, ktorý podľa kritikov môže viesť k štátnej cenzúre.

Maďarský premiér Orbán priznal, že vlna medzinárodnej kritiky ohľadne mediálneho zákona, prijatého vlani 21. decembra, znamenala pre Maďarsko "zlý začiatok" šesťmesačného predsedníctva EÚ.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Ashtonová predstúpila dnes pred novinárov hneď, ako ukončila rozhovory s maďarským kolegom Martonyim. Rokovania sa podľa jej slov dotýkali jej nedávnej cesty na Ďaleký východ, ako aj Iránu a Sudánu.

Ashtonová a Martonyi sa pred médiami zmienili o dôležitosti nadchádzajúceho summitu Východného partnerstva, ktorý sa má konať v máji v Maďarsku. Lídri EÚ na tomto v poradí druhom summite budú viesť rozhovory so svojimi kolegami zo šiestich bývalých sovietskych republík Arménska, Azerbajdžanu, Gruzínska, Moldavska, Ukrajiny a Bieloruska.

Európska únia zamietne ponuku Iránu uskutočniť prehliadku iránskych jadrových zariadení, vyhlásila ďalej Ashtonová.

Ponuku Iránu označila za "vítaný krok", ale túto úlohu by podľa nej mala uskutočniť Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), patriaca pod OSN.

Ashtonová povedala, že inšpekcia iránskych jadrových zariadení je "úlohou a zodpovednosťou" MAAE. Tým naznačila, že EÚ neprijme ponuku Iránu.

"Dúfam, že Irán zabezpečí, aby mohla MAAE robiť svoju prácu a pokračovať v nej," vyhlásila Ashtonová. "Mám taký názor, že aj keď sa na toto pozvanie nepozerám negatívne, nie je našou prácou preverovať zariadenia a hodnotiť to, čo majú za povinnosť hodnotiť inšpektori."

Irán nedávno pozval na prehliadku svojich jadrových zariadeniach Maďarsko ako predsedajúcu krajinu EÚ a ďalšie štáty vrátane Ruska, Číny a Kuby, ale nepozval Spojené štáty americké. Navrhovaný termín prehliadky je 15. a 16. januára.

Existujú podozrenia, že iránsky jadrový program je zameraný na výrobu jadrových zbraní, ale Teherán to popiera.

Zdroj: DPA, Reuters, AP

jam hy