Ashtonová na turné po strednej Ázii prerokuje vzťahy týchto krajín s EÚ

Brusel 26. novembra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová uskutoční v priebehu tohto týždňa trojdňovú pracovnú návštevu štyroch stredoázijských krajín – Kirgizska, Tadžikistanu, Uzbekistanu a Kazachstanu. Ešte predtým sa zastavila na oficiálnej návšteve v Gruzínsku, kde mala na programe stretnutia s predsedom vlády Bidzinom Ivanišvilim a prezidentom Michailom Saakašvilim.

"Máme mnoho tém o ktorých treba diskutovať. Od uzavretia Asociačnej dohody s EÚ až po otázky týkajúce sa vytvorenia spoločnej zóny pre voľný obchod," uviedla Ashtonová krátko pred odchodom do Tbilisi a zablahoželala gruzínskym voličom za transparentné a pozitívne správanie sa počas nedávnych parlamentných volieb.

V utorok je už Ashtonová očakávaná v Biškeku. V kirgizskej metropole sa zúčastní na prácach v poradí už deviatej ministerskej konferencie pre účastníkov z krajín EÚ a strednej Ázie. Ide o prvú akciu tohto druhu, ktorú organizuje Kirgizsko a jej hlavným cieľom bude zamerať sa na spoločné priority, ako sú vzdelávanie, právny štát, ľudské práva a iniciatívy občianskej spoločnosti.

"Európska únia má čoraz väčšiu úlohu v strednej Ázii, či už vo podobe priamej prítomnosti na území týchto štátov alebo v daných záväzkoch, ktoré spolu so svojimi partnermi chráni a rozširuje v tomto regióne," uviedla Ashtonová. A vyjadrila nádej, že podporou reforiem v tejto geografickej oblasti sa pre EÚ naskytá príležitosť pre vzájomné oživenie obchodných stykov a investičných príležitostí. V Biškeku sa šéfka európskej diplomacie stretne na bilaterálnych rokovaniach s kirgizským prezidentom Almazbekom Atambajevom a ministrom zahraničných vecí Erlanom Abdyldajevom.

Svoje trojdňové turné po strednej Ázii ukončí Ashtonová návštevou uzbeckej, tadžickej a kazašskej metropoly, kde má na programe oficiálne rokovania s prezidentmi a šéfmi diplomacie všetkých troch štátov ako aj stretnutia s predstaviteľmi občianskej spoločnosti.

Pobyt v Astane je okrem rokovaní s kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbajevom vyhradený aj na jej príhovor na tému vzťahov medzi EÚ a regiónom strednej Ázie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh