Ashtonová navštívila Gazu, vyzvala na ďalšie zmiernenie izraelskej blokády

Gaza 18. júla (TASR) – Stála predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová navštívila dnes pásmo Gazy. Vyzvala pritom Izrael, aby podnikol kroky k ďalšiemu uvoľneniu blokády tejto palestínskej enklávy.

Počas pobytu v Gaze sa Ashtonová nestretla s predstaviteľmi tamojšieho vládneho hnutia Hamas, ktoré Brusel považuje za teroristickú organizáciu.

Namiesto toho absolvovala rokovania so zástupcami humanitárnej agentúry OSN, s členmi miestnej podnikateľskej komunity a prezrela si projekty financované z pomoci EÚ.

"Pozícia EÚ je veľmi jasná. Chceme poskytnúť ľuďom možnosť voľného pohybu a želáme si vidieť nielen dovoz, ale aj vývoz tovarov z Gazy," uviedla Ashtonová na tlačovej konferencii.

Podľa jej slov by bolo najprijateľnejšou možnosťou otvorenie pozemných hraničných priechodov. O problematike bude šéfka diplomacie EÚ rokovať s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom

Izrael nedávno zmiernil štyri roky trvajúcu blokádu pobrežného pásma v dôsledku medzinárodného pobúrenie, ktoré vyvolal jeho vojenský zásah proti humanitárnej flotile z 31. mája. Stále však platí zákaz exportu tovarov z Gazy a cezhraničný pohyb osôb je prísne monitorovaný.

Zdroj: Reuters

1 3 rsc