Ashtonová: Niet záruky, že budeme ohľadne dosiahnutia dohody s Iránom úspešní

Teherán 9. marca (TASR) – Niet záruky, že svetové mocnosti dosiahnu s Iránom konečnú dohodu, domnieva sa šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová.

Ministerka zahraničných vecí únie bola dnes v Teheráne s cieľom stretnúť sa s iránskymi predstaviteľmi a diskutovať s nimi o rokovaniach ohľadne jadrového programu Iránskej islamskej republiky.

Na základe predbežnej dohody z vlaňajšieho novembra Irán súhlasí s tým, že výmenou za zmiernenie sankcií západných štátov obmedzí svoje najdôležitejšiu nukleárnu aktivitu – obohacovanie uránu.

Rokovania o konečnej dohode však stále pokračujú. Ashtonová vedie skupinu predstaviteľov šiestich krajín – Spojených štátov, Británie, Francúzska, Ruska, Číny a Nemecka -, ktoré s Teheránom v tejto veci vedú rozhovory.

"Niet záruky, že uspejeme," povedala dnes šéfka diplomacie EÚ na spoločnej tlačovej konferencii s iránskym ministrom zahraničných vecí Mohammadom Džavádom Zarífom.

Zaríf uviedol, že Irán bude akceptovať jedine takú dohodu, ktorá bude rešpektovať jeho "práva", čím mal na mysli obohacovanie uránu na jeho vlastnej pôde, vysvetľuje AP.

2 dem