Ashtonová odsúdila Bielorusko za brutálne zaobchádzanie s protestujúcimi

Brusel 17. júla (TASR) – Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a zároveň podpredsedníčka Európskej komisie Catherine Ashtonová vydala v sobotu večer vyhlásenie, v ktorom kritizuje bieloruské úrady za ich brutálne zaobchádzanie s občanmi, zúčastňujúcimi sa na tzv. tichých protestoch na verejnosti.

„Ľutujem, že opakovane dochádza k brutálnemu zaobchádzaniu s účastníkmi tichých protestov, jednoduchými občanmi Bieloruska, ktorí mierovou a zákonnou cestou vyjadrujú svoj nesúhlas so situáciou v ich krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení Ashtonovej.

Šéfka diplomacie EÚ uviedla, že mnohí z týchto občianskych aktivistov sú prenasledovaní štátnou mocou a väznení niekoľko dní v rámci vyšetrovacej väzby. Ashtonová takisto odsúdila cielené zameranie sa bieloruských úradov na novinárov, ktorí sa snažia informovať o týchto protestných udalostiach v krajine.

Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku vo svojom vyhlásení vyzvala bieloruskú vládu, aby rešpektovala práva občanov svojej krajiny, vrátane práva na slobodný názor a zhromažďovanie a aby zrušila všetky vnesené obvinenia voči ľuďom, ktorí boli kvôli protestom zadržaní alebo odsúdení. Ashtonová zároveň vyzvala bieloruský režim, aby bezpodmienečne prepustil a rehabilitoval všetkých politických väzňov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab