Ashtonová odsúdila izraelské útoky na školu UNRWA a trhovisko v Šidžáji

Brusel 1. augusta (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes v oficiálnom komuniké odsúdila krvavé útoky izraelských síl na školu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) a na trhovisko v oblasti Šidžája na okraji mesta Gaza.

„Je neprijateľné, aby bol zabití nevinní civilisti, ktorí našli útočisko v určených oblastiach OSN po tom, ako museli na výzvy izraelskej armády evakuovať svoje domovy,“ uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Ashtonová dodala, že tieto prípady musia byť okamžite preskúmané a vyšetrené.

Podľa palestínskych predstaviteľov prišlo v stredu pri izraelských útokoch v blízkosti trhoviska vo východnej časti pásma Gazy o život približne 15 Palestínčanov. V ten istý deň školu UNRWA zasiahli izraelské strely, pričom zabili 15 a zranili 90 ľudí. Izraelská armáda uviedla, že reagovala streľbou po tom, ako z blízkosti školy na jej jednotky odpálili mínometné granáty. Agentúra Reuters v ten istý deň uviedla, že pracovníci UNRWA našli v jednej zo škôl prevádzkovaných OSN tajný sklad rakiet. Tie používa Hamas pri ostreľovaní izraelského územia.

„Sme hlboko znepokojení katastrofálnou humanitárnou situáciou v Gaze a zdôrazňujeme, že všetky strany musia splniť svoje povinnosti a umožniť okamžitý bezpečný a neobmedzený prístup pre humanitárnu pomoc,“ zdôraznila Ashtonová. A dodala, že humanitárne aspekty musia rešpektovať obe strany konfliktu, pričom ochranu civilného obyvateľstva si vyžaduje medzinárodné humanitárne právo.

Dnes o 8.00 h miestneho času (7.00 h SELČ) začalo v pásme Gazy platiť 72-hodinové humanitárne prímerie, na ktorom sa dohodli izraelská vláda a palestínske hnutie Hamas za sprostredkovania Spojených štátov a OSN. Izraelská armáda však po niekoľkých hodinách oznámila predčasné obnovenie bojových operácií s tým, že Hamas porušil prímerie.

Podľa BBC zahynulo počas necelý mesiac trvajúcich bojov 1460 Palestínčanov. Na izraelskej strane si boje s Palestínčanmi vyžiadali životy 61 vojakov a troch civilistov. Prebiehajúci konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi je najkrvavejším od šesťdňovej vojny v roku 1967.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon