Ashtonová odsúdila ostreľovanie na hraniciach Izraela a pásma Gazy

Brusel 12. novembra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová odsúdila dnes vystupňovanie násilia, ku ktorému došlo v posledných dňoch medzi Izraelom a palestínskou samosprávou.

"Som hlboko znepokojená vystupňovaním napätia medzi Izraelom a pásmom Gazy. Odsudzujem raketové útoky a ostreľovanie izraelského územia mínometmi a vyzývam obe strany, aby sa zdržali a nevyhrocovali ešte viac napätú situáciu. Treba predísť zbytočným obetiam na životoch a materiálnym škodám," uviedla Ashtonová v stanovisku pre médiá.

Šéfka európskej diplomacie zdôraznila, že EÚ podporuje sprostredkovateľské úsilie Egypta a zopakovala, že násilie nie je riešením pre problémy Blízkeho východu.

V súvislosti s blízkovýchodným mierovým procesom Ashtonová upozornila, že iba prostredníctvom dialógu môže dôjsť k naplneniu legitímnych požiadaviek oboch strán – Izraela i palestínskej samosprávy.

Izrael uskutočnil v noci nadnes tri letecké útoky na pásmo Gazy a Palestínčania napriek snahám Egypta o neoficiálne prímerie vypálili ďalšiu raketu. Palestínski militanti v sobotu večer vypálili protiraketovú strelu na izraelské vozidlo, hliadkujúce na hranici. Od soboty bolo na Izrael vypálených vyše 100 rakiet a mínometných striel, potvrdili Brigády al-Kuds.

Pri izraelskej delostreľbe a vzdušných útokoch zahynuli cez víkend dvaja militanti a štyria mladí palestínski civilisti. Podľa egyptských zdrojov akceptovali Islamský džihád a Hamas v noci nadnes prímerie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem