Ashtonová odsúdila ruský zákon, ktorý môže diskriminovať homosexuálov

Brusel 30. januára (TASR) – Úrad vysokej komisárky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku dnes vydal vyhlásenie odsudzujúce zákon schválený ruskou Štátnou dumou, ktorý má zamedziť propagovaniu homosexuality medzi mládežou. Prijatie takejto legislatívy môže podľa Ashtonovej vyvolať nové útoky proti členom homosexuálnej komunity v Rusku.

"Implementácia tohto zákona môže viesť k posilneniu diskriminácie voči lesbičkám, homosexuálom, bisexuálom a transexuálom a tiež voči tým, ktorí ich podporujú, najmä v ich práve na slobodný prejav a slobodné zhromažďovanie sa," uviedla Ashtonová v stanovisku pre médiá.

Šéfka európskej diplomacie vyzvala Ruskú federáciu, aby dodržiavala všetky svoje národné a medzinárodné záväzky, najmä tie vyplývajúce z členstva v Rade Európy.

Rada Európy a jej členské štáty sú signatármi Európskeho dohovoru o ľudských právach, v rámci ktorého sú chránené práva sexuálnych menšín. Rusko tento dohovor podpísalo v roku 1998.

Poslanci ruskej Štátnej dumy v piatok podporili v prvom čítaní zákon o zákaze propagovania homosexuality medzi mladými. Kritici ruského prezidenta Vladimira tvrdia, že ide o ďalší zo série krokov Kremľa zameraných na získavanie konzervatívnych voličov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc