Ashtonová odsúdila Sýriu za streľbu na turecké územie, vyzýva na rozvahu

Brusel 4. októbra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes ostro odsúdila incident na turecko-sýrskych hraniciach, keď po mínometnom útoku zo Sýrie na turecké mestečko Akčakale zahynuli piati civilisti a viacero ďalších utrpelo zranenia. Ashtonová vyzvala obe krajiny na neunáhlené a rozvážne konanie. "Rozhodne odsudzujem včerajšie ostreľovanie tureckého pohraničného mesta sýrskymi vojenskými silami," uviedla Ashtonová vo vyhlásení pre médiá. Dodala, že opätovne vyzýva sýrske úrady, aby okamžite ukončili násilie a rešpektovali územnú integritu a suverenitu všetkých krajín susediacich so Sýriou.

Ashtonová upozornila Sýriu na riziko prenosu sýrskej krízy do okolitých štátov a spresnila, že útok na suverenitu inej krajiny, k akému došlo v stredu, nemôže byť tolerovaný zo strany medzinárodnej verejnosti.

Turecko na mínometný útok zo Sýrie odpovedalo paľbou na ciele na sýrskom území, to však podľa Ashtonovej nie je východisko z napätej situácie a vyzvala obe strany – Ankaru aj Damask – aby boli zdržanlivé. Ashtonová zároveň upozornila, že EÚ bude veľmi pozorne sledovať vývoj tejto situácie

Šéfka európskej diplomacie oznámila, že je v úzkom kontakte s tureckým kolegom Ahmetom Davutogluom, ktorého v mene EÚ ubezpečila o podpornom postoji a ktorému zaslala vyjadrenie sústrasti za obete mínometného útoku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl