Ashtonová po odvolaní Mursího vyzva Egypťanov na rozvahu a nové voľby

Brusel 4. júla (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v reakcii na búrlivé udalosti v egyptskej metropole, ktoré v stredu viedli k zbaveniu moci prezidenta Muhammada Mursího, vyzvala všetky zainteresované strany, aby sa vrátili k pokojnému politickému procesu a zaručili slobodné a demokratické voľby.

"Pozorne sledujem vývoj v Egypte a som si vedomá hlbokých rozporov, ktoré existujú v egyptskej spoločnosti, volania ľudí po politických zmenách a úsilia na dosiahnutie kompromisu," uviedla Ashtonová v stanovisku pre médiá.

Ashtonová v oficiálnej výzve apelovala na všetky strany konfliktu v Egypte, aby sa čo najrýchlejšie vrátili k demokratickému procesu, vrátane slobodných a spravodlivých prezidentských a parlamentných volieb, a prijali ústavu, ktorá bude inkluzívna a prijateľná pre všetky vrstvy spoločnosti. Len takýto postup podľa šéfky diplomacie EÚ umožní Egyptu pokračovať na ceste zmien a dokončiť prechod k demokracii.

"Dôrazne odsudzujem všetky násilné činy, vyjadrujem sústrasť rodinám obetí. Vyzývam bezpečnostné sily, aby urobili všetko, čo je v ich silách na ochranu životov a prosperity egyptských občanov. Vyzývam zároveň všetky strany, aby zachovali maximálnu zdržanlivosť," zdôraznila Ashtonová. Dodala, že EÚ je aj naďalej odhodlaná podporovať občanov Egypta v ich túžbe po demokracii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)