Ashtonová: Potlačenie povstania v Líbyi bude mať pre Kaddáfího dôsledky

Brusel 27. februára (TASR) – Potlačenie povstania v Líbyi bude mať pre plukovníka Muammara Kaddáfího a jeho spoločníkov dôsledky, upozornila dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, ktorá opakovane vyzvala na neodkladné ukončenie násilia v severoafrickej krajine.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku v komuniké, ktoré zverejnili dnes v Bruseli, podčiarkla, že líbyjský vodca a tamojšie úrady vedia, že ich neprijateľné a škandalózne činy budú mať následky.

Ashtonová privítala, že Bezpečnostná rada OSN jednohlasne schválila prijatie rezolúcie, ktorá vyzýva na okamžité odporučenie vyšetrenia smrtiacich zásahov voči líbyjským demonštrantom Medzinárodným súdnym dvorom (MSD) v Haagu a prípadné trestné stíhanie každého, kto bol zodpovedný za zabíjanie civilistov.

Súčasne podporila aj ďalšie body tohto dokumentu a uviedla, že EÚ už podnikla kroky pre prijatie reštriktívnych opatrení.

"Medzinárodné spoločenstvo nestrpí, aby spáchané zločiny zostali nepotrestané," zdôraznila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

3 6 le dem