Ashtonová: Rusko by malo umožniť Ukrajine ísť svojou cestou

Kyjev 25. februára (TASR) – Rusko by sa malo správať ako dobrý sused a umožniť Ukrajine ísť cestou, ktorú si sama zvolí, vyhlásila dnes v Kyjeve šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Ide o prvého vysokopostaveného predstaviteľa zahraničia, ktorý navštívil Ukrajinu od zosadenia jej prezidenta Viktora Junukovyča.

Ashtonová uviedla, že Európska únia chápe potrebu silných väzieb medzi Ukrajinou a Ruskom. Podľa nej by však mal byť vyslaný silný odkaz ohľadom teritoriálnej integrity Ukrajiny.

Na tlačovej konferencii Ashtonová vyjadrila "silnú podporu" novým lídrom krajiny a vyzvala ich, aby vytvorili "inkluzívnu" vládu a zamerali sa na vyriešenie krátkodobých problémov.

Bez bližších podrobností na margo zahraničnej finančnej pomoci konštatovala, že Európska únia bude spolupracovať s Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorý si však podľa nej sám zhodnotí situáciu.

Podľa najnovšej bilancie ukrajinského ministerstva zdravotníctva utrpelo zranenia počas nepokojov v Kyjeve 724 ľudí, z ktorých 489 previezli do nemocníc. O život prišlo 82 ľudí, píše agentúra ITAR-TASS.

1 12 dod dem