Ashtonová sa počas návštevy Egypta pokúsi o zmierenie rivalských táborov

Brusel 2. októbra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes pricestuje do Egypta. Návšteva potrvá do štvrtka. Jej hlavným cieľom je snaha o posmelenie súčasnej egyptskej vlády, podporovanej armádou, a opozičného hnutia Moslimské bratstvo na dosiahnutie zmierenia.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku spresnila, že počas svojej návštevy v Káhire bude rokovať s dočasným prezidentom Adlím Mansúrom, premiérom Házimom Babláwím, ministrom pre medzinárodnú spoluprácu Zijádom Baháa ad-Dínom, ministrom obrany, generálom Abdalom Fattáhom Chalílom Sísím a ministrom zahraničných vecí Nabílom Fahmím.

Ashtonová má na programe aj stretnutia s predsedom egyptského Ústavného výboru Amrom Músom, veľkým imámom Tajíbom a koptským pápežom Tawadrosom II. Okrem toho sa stretne aj s vedúcimi predstaviteľmi Frontu národnej spásy, opozičnej moslimskej Strany slobody a spravodlivosti a s predstaviteľmi Národnej aliancie na podporu legitimity a odmietnutia prevratu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod