Ashtonová: Stále nie je neskoro na realizáciu Annanovho plánu v Sýrii

Štrasburg/Brusel 17. apríla (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v dnešnom vystúpení pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu uviedla, že zastavenie násilia v Sýrii podľa šesťbodového plánu predloženého Kofim Annanom je stále reálne.

"Čo najdôraznejšie uvádzame, že zastavenie paľby je reálne a Annanov plán musí byť zavedený okamžite a v celej jeho šírke," povedala Ashtonová pred poslancami EP.

Podľa jej slov situácia v Sýrii zostáva aj naďalej krehká a nestabilná, pričom spomenula posledné násilné udalosti z miest Homs, Hamá a Aleppo. Ako však dodala, EÚ a medzinárodná verejnosť nesmie ustúpiť zo svojich plánov a musí sa aj naďalej snažiť o záchranu ľudských životov a predísť vyhroteniu súčasnej situácie, čo by mohlo viesť k totálnemu chaosu v Sýrii.

Ashtonová privítala sobotňajšiu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o vyslaní vojenských pozorovateľov do Sýrie, ktorí by mali dohliadať na ukončenie ozbrojených násilností.

"Toto nie je záležitosť náhodnej voľby. Šesťbodový plán nie je voliteľný predmet. Vláda ho musí naplno uviesť do praxe," povedala Ashtonová na adresu vlády v Damašku, ktorá súhlasila s plánom špeciálneho vyslanca pre Sýriu. Šéfka európskej diplomacie pritom zdôraznila, že EÚ sa zaujíma o stiahnutie vojenských jednotiek a ťažkej vojenskej techniky z obývaných civilných oblastí. Záleží jej tiež na zaručení pokojných demonštrácií občanov, slobody združovania sa a takisto na zaistení bezpečnosti pre humanitárne konvoje smerujúce do bojmi najťažšie postihnutých oblastí.

Ashtonová na adresu režimu Bašára Asada uviedla, že aj napriek podpore pre Annanov plán je EÚ naďalej pripravená pokračovať v prijímaní sankcií a iných reštriktívnych opatrení, ak budú násilnosti v Sýrii voči civilnému obyvateľstvu pokračovať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hol