Ashtonová uviedla, že EÚ chce vidieť v Egypte rýchly demokratický pokrok

Brusel 18. júla (TASR) – Európska únia chce vidieť Egypt ako krajinu, ktorá zaznamenáva pokrok smerom k demokratickej budúcnosti a chce, aby k tomu došlo čo najrýchlejšie. Uviedla to šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová počas stredajšej návštevy v Egypte.

Ashtonová sa stretla s dočasným prezidentom Adlím Mansúrom, členmi dočasnej vlády, s bývalým premiérom, s predstaviteľmi občianskeho hnutia Tamarod a so zástupcami Strany slobody a spravodlivosti zosadeného prezidenta Muhammada Mursího.

V správe pre médiá Ashtonová uviedla, že jednodňový pobyt v Egypte využila na stretnutia so zástupcami všetkých strán a diskutovala s nimi o parlamentných voľbách, ktoré by sa mali uskutočniť v najbližších mesiacoch a o úlohe EÚ, ktorá bude v tomto procese vystupovať ako pozorovateľ a nezávislá strana monitorujúca správny priebeh volieb.

"Chceme sa ubezpečiť, že pôjde o inkluzívny proces, že táto krajina patrí všetkým jej obyvateľom, že ľudia môžu mať pocit, že sa zúčastňujú na tomto procese," povedala Ashtonová o voľbách, ktoré by mali vyriešiť patovú situáciu po súčasných mocenských zmenách v Egypte. Pripustila, že si v Egypte vypočula veľa rôznych a protichodných názorov.

Ashtonová vyslovila názor, že bývalý prezident Mursí by mal byť prepustený na slobodu, rovnako ako všetci politickí väzni. Vyjadrila nádej, že súčasní predstavitelia moci sa voči bývalému prezidentovi správajú čestne a že je o neho dobre postarané.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku uistila Egypťanov, že únia je ich dlhodobým politickým a ekonomickým priateľom a partnerom na spoluprácu.

"Egypt je veľmi silná a dôležitá krajina, nielen v tomto regióne, ale aj vo svete. Má neuveriteľnú históriu a pred sebou úžasnú budúcnosť. Otázkou teraz je, ako vám môžeme pomôcť a podporiť vašu budúcnosť," uviedla Ashtonová v mene EÚ počas pobytu v Káhire.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dam