Ashtonová: V Rusku dochádza k obmedzeniu politickej súťaže

Brusel 22. júna (TASR) – Európska únia je znepokojená zákazom ďalšieho politického subjektu na území Ruskej federácie, odkázala dnes Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.

V stanovisku, ktorý vydal médiám akreditovaným v Bruseli úrad hovorcu podpredsedníčky Európskej komisie, sa uvádza, že ťažkosti, s akými sa politické strany stretávajú pri ich registrácii v Rusku, sťažuje politickú konkurencieschopnosť v tejto krajine.

"Vysoký úrad komisárky EÚ pre zahraničnú politiku s obavami dnes zaznamenal, že v Ruskej federácii ďalšej z nezávislých politických strán, Strane národnej slobody, bola zamietnutá jej žiadosť o registráciu. Tento zákaz predstavuje iba jeden z mnohých podobných prípadov za posledné roky," uvádza sa v stanovisku Catherine Ashtonovej

V poskytnutom vyhlásení sa uvádza, že ťažkosti niektorých ruských politických strán spojených s ich registráciou znamenajú obmedzenie politickej súťaže na ruskej politickej scéne, znižujú možnosť voľby pre voličov a jednoznačne dokazujú, že v Rusku existujú vážne prekážky pre budovanie politického pluralizmu.

"Politický pluralizmus je jeden zo základných kameňov demokracie a modernej spoločnosti. Je to hlavný zdroj politickej legitímnosti," odkázala kancelária Vysokej komisárky EÚ pre zahraničnú politiku.

Prekážky zo strany ruských úradov pri registrácii nových politických strán kritizoval 12. apríla aj Európsky súd pre ľudské práva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh