Ashtonová vo Vilniuse rieši summit Východného partnerstva a obrannú politiku EÚ

Brusel/Vilnius 5. septembra (TASR) – Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite dnes vo Vilniuse prijala šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, ktorá do litovskej metropoly prišla diskutovať o prípravách na nadchádzajúci summit Východného partnerstva a na neformálne stretnutie s ministrami obrany členských štátov EÚ.

"Litva sa intenzívne a zodpovedne pripravuje na summit vo Vilniuse, ktorý sa bude konať v novembri. Ide o jedno z najväčších a najvýznamnejších podujatí litovského predsedníctva v EÚ. Tento summit môže otvoriť novú fázu a nové príležitosti pre spoluprácu a interakciu medzi Európskou úniou a našimi východnými susedmi," uviedla litovská prezidentka.

Blížiaci sa summit Východného partnerstva však dostal nečakanú "ranu pod pás", keď arménsky prezident Serž Sarkisjan v utorok oznámil ochotu jeho krajiny stať sa súčasťou eurázijského voľného trhu namiesto očakávaného otvorenia asociačných rozhovorov s EÚ. Na asociačné rozhovory sa intenzívne pripravuje napríklad Moldavsko či Gruzínsko.

Grybaskauite spresnila, že politická spolupráca medzi EÚ a krajinami Východného partnerstva je obojstranne výhodná a je postavená na podpore politických, hospodárskych a sociálnych reforiem vo východných susedných krajinách a posilňovaní vzťahov s nimi.

Pobyt vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku vo Vilniuse je spojený aj s neformálnym stretnutím ministrov obrany EÚ, ktoré sa uskutoční v piatok 6. septembra. Na stretnutie dnes do Vilniusu pricestoval aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Najvyšší predstaviteľ aliancie sa okrem rokovaní s ministrami EÚ predstaví aj prednáškou na tému "Budúcnosť NATO a spolupráca s EÚ".

Rokovania ministrov pod taktovkou Ashtonovej sa zamerajú zároveň aj na prípravu decembrového summitu EÚ, ktorý bude venovaný otázkam bezpečnosti a obrany.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon