Ashtonová vyjadrila sklamanie z rozhodnutia Ukrajiny nepodpísať dohodu s EÚ

Brusel 21. novembra (TASR) – Európska únia vyjadrila prostredníctvom šéfky svojej diplomacie Catherine Ashtonovej sklamanie z dnešného rozhodnutia Ukrajiny pozastaviť prípravné práce na plánovanej asociačnej dohode s EÚ, argumentujúc, že dohoda by prispela k naštartovaniu investícií v tejto východoeurópskej krajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

Predstavitelia Ukrajiny uviedli, že proces prerušili v záujme „národnej bezpečnosti“ a súčasne obnovili „aktívny dialóg“ s Moskvou. „Je to sklamanie nielen pre EÚ, ale aj pre ukrajinský ľud, sme o tom presvedčení,“ konštatovala Ashtonová vo svojom oficiálnom vyhlásení.

Ashtonová ďalej uviedla, že podpísanie dohody „by bolo unikátnou príležitosťou na zvrátenie nepriaznivého trendu znižovania priamych zahraničných investícií na Ukrajine a urýchlili by sa tak rokovania o novej núdzovej dohode s Medzinárodným menovým fondom (MMF)“.

K podpísaniu dohody Ukrajiny s EÚ a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu (Euratom) malo dôjsť 29. novembra počas summitu Východného partnerstva v litovskom hlavnom meste Vilnius. Kremeľ však dnešné rozhodnutie Ukrajiny prostredníctvom prezidentského hovorcu privítal a označil ju za svojho „blízkeho partnera“.

Ukrajinský parlament dnes takisto neschválil ani jeden zo šiestich zákonov, ktoré by umožnili prepustiť väznenú expremiérku Juliu Tymošenkovú na liečenie do Nemecka. Prijatím týchto zákonov pritom EÚ podmieňovala podpis asociačnej dohody. Ukrajinský prezident Janukovyč v súvislosti s prípadom môže čeliť obžalobe z velezrady.

1 20 tth hy