Ashtonová vyzvala KĽDR, aby nezvyšovala napätie na kórejskom polostrove

Brusel 4. apríla (TASR) – Európska únia dnes vyzvala Severnú Kóreu, aby "nezvyšovala existujúce napätie" a zapojila sa do snáh o nastolenie mieru a bezpečnosti v tomto regióne. Výzvu vydal úrad Vysokej komisárky EÚ pre bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej.

Šéfka európskej diplomacie vo výzve poskytnutej médiám odsúdila vyhlásenia o opätovnom zapojení jadrového reaktora v severokórejskom Jongbjone.

"Išlo by o jasné porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ako aj záväzkov prijatých v roku 2007 v rámci rozhovorov šestky zameraných na uzatvorenie tohto jadrového komplexu," uviedla Ashtonová na adresu KĽDR.

V oficiálnom komuniké EÚ sa uvádza, že ak severokórejský režim bude pokračovať v nedodržiavaní medzinárodných záväzkov a aj naďalej bude "ohrozovať stabilitu regiónu," povedie to k nevyhnutným protiopatreniam a ešte jednotnejšej odpovede zo strany medzinárodného spoločenstva.

"Severná Kórea musí predchádzať vytváraniu nového napätia a dokázať plnenie svojich záväzkov vedúcich k celkovej, nezvratnej a overiteľnej denuklearizácii kórejského polostrova," upozornila v tejto súvislosti Ashtonová.

Reakcia šéfky diplomacie EÚ nasledovala po tom, ako KĽDR dnes oznámila, že schválila nový projekt vojenských operácií zameraných voči Spojeným štátom, ktorý okrem iného predvída aj možnosť jadrových útokov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl