Ashtonová vyzvala lídrov EÚ na posilnenie spolupráce v oblasti obrany

Brusel 15. októbra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová sa vyslovila za posilnenie spolupráce medzi členskými krajinami v oblasti obrany a podporuje názor, že EÚ má mať k dispozícii dostatočné kapacity na intervenciu v prípade krízových situácií.

Dokument z dielne Ashtonovej, ktorý dnes predstavili médiám, poskytuje komplexnú revíziu spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ a bude slúžiť ako podklad pre diskusie premiérov a prezidentov členských krajín na decembrovom summite EÚ v Bruseli.

"EÚ musí chrániť svoje záujmy a presadzovať svoje hodnoty a musí byť schopná pôsobiť ako garant bezpečnosti tak vo svojom okolí, ako aj na medzinárodnej úrovni," uvádza sa v dokumente. Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku v ňom zdôrazňuje, že na zabezpečenie tohto cieľa a tiež na zaistenie svojej "dôveryhodnosti" potrebuje Únia silnú priemyselnú základňu.

Ashtonová od vlád členských krajín žiada, aby na decembrovom summite dospeli ku konkrétnym výsledkom v tejto oblasti, pričom na začiatok by stačil jasný záväzok o spolupráci v bezpečnostnom sektore, pri rozvoji vojenských kapacít, ktoré EÚ chýbajú, a vytvorení potrebných impulzov pre vytvorenie jednotiek rýchleho nasadenia.

Brusel tvrdí, že je veľmi dôležité zvýšiť koordináciu medzi členskými štátmi vo výdavkoch na obranu, a to s ohľadom na drastické škrty, ktoré členské štáty museli urobiť v ostatných rokoch v tejto oblasti.

Ashtonová vyzdvihla potrebu zlepšiť kapacitu EÚ reagovať na krízy a konflikty, najmä prostredníctvom misií rýchleho nasadenia – civilných, ale aj vojenských. V tomto smere vyzýva na prijatie opatrení, ktoré by uľahčili nasadenie bojových jednotiek EÚ (Battlegroups), vojenských útvarov rýchleho nasadenia, ktoré, hoci boli schválené na úrovni EÚ, vôbec nie sú používané.

Ashtonovej správa pre lídrov EÚ požaduje rozvíjať dlhodobú víziu zahraničnej a obrannej politiky a zdôrazňuje, že ekonomické ťažkosti by nemali oslabiť schopnosť Európy reagovať na bezpečnostné výzvy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy