Ashtonová žiada Ukrajinu, aby povolila veľvyslancovi EÚ navštíviť Tymošenkovú

Brusel 26. apríla (TASR) – Podpredsedníčka Európskej komisie a šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyjadrila hlboké znepokojenie nad situáciou bývalej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej, ktorej zdravotný stav v ukrajinskom väzení sa zhoršuje.

"V stredu nám úrad ukrajinského ombudsmana potvrdil, že Tymošenková bola vystavená fyzickému násiliu, k čomu malo dôjsť 20. apríla počas jej prevozu z väzenskej cely do nemocnice," uvádza sa v dnes zverejnenom vyhlásení Ashtonovej.

V tejto súvislosti vyzvala ukrajinské úrady, aby bezodkladne a nezaujato preskúmali akékoľvek podozrenie o mučení a ďalších praktikách krutého, neľudského alebo ponižujúceho správania voči bývalej premiérke.

Ashtonová tiež vyjadrila hlboké znepokojenie z rozhodnutia Tymošenkovej, že začína s protestnou hladovkou, aby upriamila pozornosť zahraničia na situáciu na Ukrajine.

Šéfka európskej diplomacie vyzvala ukrajinské úrady, aby zabezpečili pre Tymošenkovú náležitú lekársku starostlivosť a dozor a pristupovali k nej s náležitým rešpektom.

Ashtonová okrem toho upozornila na právo Tymošenkovej na neobmedzený prístup k svojim právnikom a vyzvala ukrajinské orgány, aby jej dovolili návštevy rodinných príslušníkov vo väzení.

"Ako prejav dobrej politickej vôle … žiadam ukrajinské úrady o povolenie pre veľvyslanca Európskej únie navštíviť Tymošenkovú v sprievode nezávislého lekárskeho odborníka," uviedla Ashtonová. Dodala, že veľvyslanec EÚ už bol inštruovaný, aby po prijatí súhlasu od ukrajinskej vlády čo možno najskôr odišiel do Charkova a navštívil väznenú Tymošenkovú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy