Ashtonová zvoláva krízové zasadnutie diplomatov EÚ kvôli situácii v Iraku

Brusel 13. augusta (TASR) – Európska únia pripravuje mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí o situácii v Iraku, ktoré by sa mohlo konať už tento týždeň alebo začiatkom budúceho týždňa. Uviedla to dnes hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ a Catherine Ashtonovej.

Po utorkovom rokovaní veľvyslancov členských krajín EÚ je Ashtonová pripravená usporiadať ešte tento týždeň stretnutie ministrov zahraničných vecí. Šéfka európskej diplomacie už kontaktovala členské krajiny a momentálne zisťuje, či je takéto zasadnutie uskutočniteľné.

Podnetom pre Ashtonovú boli výzvy Francúzska a Talianska z posledných dní, aby sa uskutočnilo krízové zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorí by zvážili naliehavú žiadosť irackých Kurdov o dodávkach zbraní v ich boji proti džihádistom z Islamského štátu (IS).

Podľa agentúry Reuters by mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti malo okrem situácie v Iraku prediskutovať aj najnovší vývoj udalostí na Ukrajine a v pásme Gazy.

V utorok sa veľvyslanci z krajín EÚ zhodli na koordinácii postupov v prípade Iraku, východnej Ukrajiny a pásma Gazy. Dohodli sa na „urgentnom posilnení poskytovania humanitárnej pomoci a prístupe k vysídlenej časti populácie“. Stály výbor veľvyslancov pri EÚ sa zároveň zhodol na tom, že EÚ umožní tým členským štátom, ktoré si želajú dodávať zbrane pre kurdských bojovníkov, aby tak urobili.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon