Azarov: Ukrajina žiada od EÚ pomoc 20 miliárd dolárov

Kyjev 11. decembra (TASR) – Ukrajina žiada od Európskej únie pomoc vo výške 20 miliárd eur. Tieto financie by potrebovala, ak by mala s EÚ podpísať dohodnuté zmluvy o asociácii a voľnom obchode, uviedol dnes ukrajinský premiér Mykola Azarov.

"Chceme vytvoriť podmienky na zníženie strát pre ukrajinské hospodárstvo," povedal Azarov na zasadnutí vlády. "Navrhujeme vyriešiť túto otázku o pridelení finančnej pomoci," citovali ho miestne médiá.

Ukrajinská vláda v novembri pod tlakom Ruska vycúvala z podpísania asociačnej dohody a obchodnej dohody s EÚ, čo vyvolalo rozsiahle protesty opozície. Kyjev zdôrazňoval, že ukrajinské hospodárstvo, najmä dôležitý poľnohospodársky sektor, by sa dostalo do veľkých problémov v prípade, ak by podniky z EÚ dostali voľný prístup na ukrajinský trh, uviedla agentúra DPA.

Azarov tiež povedal, že otázka vstupu do colnej únie s Ruskom nebude témou na rozhovoroch oboch krajín, ktoré sa budú konať tento mesiac v Moskve.

"Pripravujeme mnoho dokumentov na zasadnutie rusko-ukrajinskej štátnej komisie, ktorá sa uskutoční 17. decembra. Chcem však hneď ukončiť dohady, keď poviem, že o colnej únii sa hovoriť nebude," citovala ho agentúra Reuters.

1 3 gon zsl