Šéfka diplomacie EÚ Ashtonová vyzýva na umiernenosť v Manáme

Brusel 17. februára (TASR) – Na ukončenie násilností v Bahrajne vyzvala dnes stála predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Šéfka európskej diplomacie je znepokojená vnútropolitickým vývojom v ázijskej krajine.

"Vysoká predstaviteľka ľutuje straty na životoch a násilie a vyzýva na pokoj a umiernený postup v tejto situácii. Vláda musí rešpektovať základné práva svojich občanov. K nim patrí aj sloboda zhromažďovať sa," prečítala vyhlásenie Ashtonovej dnes v Bruseli jej hovorkyňa Maja Kocijančičová.

Polícia nadránom rozbila tábor stoviek protivládnych protestujúcich na hlavnom námestí v Manáme, z ktorého ich vyhnala obuškami a slzotvorným plynom. Podľa zdravotníkov prišli o život štyria ľudia. Ako informovala opozícia, po zásahu je tiež nezvestných približne 60 ľudí.

Demonštranti v Bahrajne na protestoch niekoľko dní po sebe žiadali novú ústavu a zmenu vlády v krajine, v ktorej sunnitská kráľovská rodina vládne šiitskej väčšine. Protestujúcich posmelili povstania v Tunisku a Egypte, ktoré mali za následok rezignáciu dlhoročných lídrov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zsl