Belgičania budú v otázke rozširovania diskrétni

zdroj: TASR

Počas trvania belgického predsedníctva EÚ by malo Chorvátsko ukončiť prístupové rokovania. Island zase prístupové rokovania v tomto období pravdepodobne začne, podľa analytika, ktorého oslovil EurActiv.

Belgicko, ktoré ešte po voľbách nemá jasno v tom, akú bude mať vládu, je o svojich plánoch skôr diskrétne. To, že Chorváti majú dobrú šancu ukončiť rozhovory v nasledujúcom polroku si myslí aj analytik Piotr Maciej Kaczynski z bruselského think-tanku CEPS v Bruseli.

Najväčšiu prekážku v chorvátskom prístupovom procese odstránilo slovinské referendum, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami. Pokiaľ ide o Island, lídri EÚ odporučili otvoriť prístupové rokovania na summite 17. júna.

Dosluhujúci belgický premiér Yves Leterme vyhlásil, že rozšírenie EÚ bude jednou z pritoritných otázok pre belgické predsedníctvo, napriek tomu, že jeho zahraničnopolitickej agende bude dominovať vytváranie novej diplomatickej služby EÚ.

Leterme tiež povedal, že pristúpenie nových krajín by malo byť výsledkom ich individuálnych zásluh a je potrebné brať do úvahy absorbčnú schopnosť Európskej únie a administratívnu schopnosť krajín prijať celé právo EÚ.

Balkán

Kaczyński očakáva, že uchádzači zo západného Balkánu budú skôr odsunutí na vedľajšiu koľaj. Belgicko by malo podľa neho pokročiť v otázke zrušenia víz pre Bosnu a Hercegovinu a Albánsko a možné je aj to, že sa bude musieť zaoberať štatútom Kosova. Omnoho viac ale o od predsedníctva neočakáva.

Medzinárodný súdny dvor OSN by mal už koncom júla rozhodnúť o súlade jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova s medzinárodným právom. Nezávislosť bývalej srbskej provincie stále neuznáva päť členov EÚ – Španielsko, Grécko, Cyprus, Rumunsko a Slovensko.

Kaczyński odmieta dohady, že by sa Belgicko mohlo postaviť proti zrušeniu víz západnému Balkánu ako dôsledok vlany albánskych žiadateľov o azyl, ktorú zaznamenalo po zrušení víz Macedónsku. Belgicko nechce byť vnímané tak, že pretláča do predsedncítva vlastnú agendu.

Priznal však, že Holandsko, krajina, s ktorou Belgicko koordinuje svoju zahraničnú politiku v rámci Beneluxu by mohlo zohrať úlohu hovorcu pre túto myšlienku.

„Poľsko bolo hovorcom pre české predsedníctvo a Češi budú preavdepodobne hovorcami pre poľské predsedníctvo (druhá polovica roka 2011). Je to normálna vec pretože krajina, ktorá drží predsedníctvo nemôže hovorť nahlas“.