Balkánsky Benelux by urýchlil pripravenosť západného Balkánu na vstup do EÚ

Brusel 19. júna (TASR) – Štyri krajiny západného Balkánu by si mali vziať príklad z Beneluxu a vytvoriť regionálny blok spolupráce, ktorý by pomohol tejto časti kontinentu rýchlejšie začleniť sa do EÚ. Uviedol to dnes európsky internetový denník EUobserver.

Balkánsky Benelux by mal byť vytvorený Albánskom, Čiernou Horou, Kosovom a Macedónskom.

V článku, ktorý pripravili Günther Fehlinger, rakúsky ekonóm žijúci v Albánsku a Ekrem Krasniqi, kosovský novinár žijúci v Bruseli, sa uvádza, že tieto štyri štáty musia spojiť svoje úsilie a vytvoriť novú a stálu štruktúru spolupráce, ktorá posilní ich politické a ekonomické väzby a ktorej cieľom je postupná integrácia tejto časti kontinentu do EÚ.

Brusel pravidelne vyzýva všetky balkánske krajiny na posilnenie regionálnej spolupráce za účelom lepšieho presadzovania reforiem požadovaných EÚ, táto kooperácia však zostáva málo výrazná a slabá z hľadiska regionálnej a európskej integrácie.

Autori projektu balkánskeho Beneluxu tvrdia, že nová nadnárodná štruktúra bude pre všetky krajiny lepšou prípravou pre vstup do EÚ. Hlbšia ekonomická spolupráca pripraví štvoricu krajín so spoločným trhom ôsmich miliónov spotrebiteľov na podmienky, ktoré už v EÚ existujú. Spoločný trh poskytuje už teraz, dlho pred vstupom týchto krajín do EÚ, mnoho výhod – napríklad zvýšený záujem investorov.

Okrem Beneluxu je pre krajiny západného Balkánu dávaná za vzor aj Severská rada založená v roku 1952 (Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko spolu s ich autonómnymi územiami) a tiež Vyšehradská štvorka – V4, združujúca štyri stredoeurópske štáty. Krajiny všetkých týchto regionálnych zoskupení úzko spolupracujú aj po vstupe do EÚ, čo znamená, že princíp regionálnej spolupráce sa osvedčil.

Autori projektu zdôrazňujú, že ak by takéto regionálne zoskupenie vzniklo, dve z členských krajín – Albánsko a Kosovo – by mali poskytnúť záruky, že nejde o projekt vytvorenia Veľkého Albánska.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve