Barroso a Van Rompuy zablahoželali Obamovi k víťazstvu vo voľbách

Brusel 7. novembra (TASR) – Obaja najvyšší predstavitelia Európskej únie, José Manuel Barroso aj Herman Van Rompuy, dnes ráno v spoločnom stanovisku zablahoželali Barackovi Obamovi k získaniu ďalšieho štvorročného mandátu vo funkcii prezidenta Spojených štátov amerických.

"Je pre nás potešením zablahoželať prezidentovi Obamovi k jeho znovuzvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Spojené štáty sú pre Európsku úniu kľúčovým strategickým partnerom a tešíme sa na pokračovanie našej úzkej spolupráce," uviedli v spoločnom dokumente predseda Európskej komisie Barroso a predseda Európskej rady Van Rompuy.

Obaja lídri EÚ zdôraznili, že budúca spolupráca medzi EÚ a Spojenými štátmi bude v podstate znamenať čelenie veľkým svetovým výzvam, vrátane svetovej bezpečnosti a posilňovania ekonomiky.

Z hľadiska budúcich spoločných hospodárskych záujmov medzi Európou a Amerikou prioritou podľa Barrosa a Van Rompuya bude vytváranie nových pracovných príležitostí.

"EÚ bude pokračovať v spolupráci s prezidentom Obamom na otváraní neporovnateľného potenciálu, ktorý sľubujú transatlantické obchodné vzťahy," zdôraznili obaja lídri EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)